Norrtäljen Sommar cupin voitto 08 YJ:lle
08Julkaistu: 01.08.2022 21.56

Norrtäljen Sommar cupin voitto 08 YJ:lle

FcSiili-Klubi-36 08 yj teki ikimuistoisen viiden päivän turnausmatkan Ruotsiin Norrtäljeen Tukholman lähelle. Matkaan lähdettiin torstaina bussilla Siilinjärveltä. Matka jatkui Turusta Tukholmaan laivalla. Perjantaiaamuna tutustuimme Tukholman vanhaan kaupunkiin. Pääsimme ihmettelemään kuninkaanlinnan vartijoiden vahdinvaihtoshowta. Puolilta päivin saavuimme Norrtäljeen ja majoituimme lukiolle. Perjantai-iltana pelasimme turnauksen ensimmäisen pelimme Älvkarlebytä vastaan. Joukkueiden tasoero oli selkeä. Aluksi sopeutumista vaati meille uusi 9v9-pelimuoto, pienet maalit ja kimmoisa neloskoon pallo. Saimme kuitenkin viimeisteltyä 11 osumaa. Maalintekijöitä oli laajalla rintamalla: Helmi 3, Aino 2, Aamu 2, Aura, Iina, Leena ja Rebekka.

Lauantaina aamupäivällä kohtasimme BKV:n ja maali-iloittelu jatkui. Maalareina Aino 2, Aura 2, Veera, Helmi, Elsa, Aamu ja Leena. Iltapäivällä alkusarjan viimeisessä pelissä saimme vastaamme Hanvikensin. Hallitsimme peliä ja loimme paljon maalipaikkoja. Maalinteossa onnistui Helmi. Voitimme alkulohkomme. Illalla kävimme tutustumassa Norrtäljen keskustaan ja kaupungin 400-vuotisjuhliin.

Sunnuntain välierässä vastaamme asettui AIK. Tukholmalaisjoukkue tarjosikin meille turnauksen kovimman vastuksen. Voitimme pelin Veeran viimeistelemällä maalilla. Finaalissa kohtasimme Hanvikensin, joka oli omassa välierässään voittanut Norrtäljen rankkikilpailun jälkeen. Helteinen sää oli jo pehmittänyt Hanvikensin tyttöjä, joten finaali oli YJ:mme hallintaa. 4-0 voitossa maalasivat Veera, Aamu. Aura ja Helmi. Voitonjuhlat pääsivät alkamaan We are the champions - biisin soidessa.

Koko joukkueemme pelasi loistavan turnauksen. Maalieromme 26-0 kertoo hyvästä puolustuspelistämme, hienosta pelinrakentelusta ja viimeistelytaidoistamme. Maalivahtimme Kerttu ja Saaga torjuivat varmasti vastustajien vähäiset laukaukset. Varmasti katkoneessa ja peliä avanneessa puolustuksessamme pelasivat Liisa, Juulia, Iida, Jade ja Rebekka. Turnauksen aikana pelaajat tekivät upean turnauspaidan. Pelaajat valitsivat turnauksen pelaajaksi topparimme Liisan, joka johti upeasti pelaten puolustustamme ja taisteli viimeiseen asti. Valmentajat valitsivat joka päivä päivän prinsessan peliesitysten perusteella. Perjantain prinseksaksi valittiin Iina, lauantain Helmi ja sunnuntain Elsa.

Turnausmatkan aikana pääsimme puhumaan ruotsia ja englantia uusien kavereidemme kanssa, joka sekin oli hieno kokemus. Mahtava, unohtumaton reissu! Suuret kiitokset fcSiilin tiimille matkan järjestelyistä ja mukavasta matkasta!