Hippo-turnauksen voitto 08 YJ:lle
08Julkaistu: 12.09.2022 21.45

Hippo-turnauksen voitto 08 YJ:lle

Viikonloppuna Jyväskylässä pelatussa Hippo-turnauksessa FCSiili-Klubi-36 08 YJ vei voiton T14 kilpasarjassa. Joukkueemme koostui 08-09 tytöistä. Pelit olivat tiukkoja, tasaisia vääntöjä. Lauantain ekassa pelissä JyPK Jyväskylästä kaatui Leenan tekemällä 1-0 maalilla. Päivän toisessa pelissä vastassa oli ennakkoon kovin joukkue Lahden Kuusysi. Hyvästä pelistä huolimatta hävisimme kuitenkin 2-0. Sunnuntaiaamuna pelattiin Hyvinkääläistä HyPS:ä vastaan. 3-1 voitossa maalareina olivat Aino ja Aura 2. Aamupäivän toisen pelin 5-0 voitolla Seinäjoen SJK:sta selvitimme tiemme turnauksen finaaliin. Ilahduttavasti maaleja syntyi viiden tytön voimin: Veera, Helmi, Aamu, Aino ja Juulia. Finaaliin vastustajaksemme tuli Kuusysi. Meillä oli siis revansin paikka. Varsinainen peliaika päättyi 0-0. Niinpä turnauksen voittajaa lähdettiin ratkaisemaan rangaistuspotkukilpailulla. Vasta yhdeksäs laukojapari toi ratkaisun. Me voitimme 5-4. Maalivahtimme Kerttu torjui kolme rankkaria ja laittoi omalla laukaisuvuorollaan pallon varmasti verkon perukoille.

Turnauksen tsemppareina ja taistelijoina palkittiin viireillä Iida, Ansa, Veera ja Aino. Pelaajat äänestivät turnauksen pelaajaksi loistavasti pelanneen maalivahtimme Kertun. Hän sai joukkueen yhdessä tekemän upean turnauspaidan. Koko joukkueemme pelasi hienosti taistellen läpi turnauksen. Joukkuehenkeä hiottiin huippuunsa vapaa-ajalla yhteisillä tekemisillä, tanssien ja laulaen.