11-12-junioritJulkaistu: 21.05.2023 18.31

Piirinsarja alkoi Siilinjärvellä

Klubi-36 aloitti kesäisen lämpimässä säässä kauden piirinsarjan. Suojaisan hallikauden jälkeen ulkopeli ja lämmin sää vaati tytöiltä paljon totuttelua.

Päivän vastustajat olivat Yllätys(Ylämylly) ja FC Siili(Siilinjärvi). Ensimmäisessä pelissä Iisalmen tytöt joutuivat pelkkään puolustustaisteluun taitavan Yllätyksen käsittelyssä. Loppulukemat kirjattiin 7-0 (2-0). Klubi hävisi kaksinkamppailut lähes järjestään, eikä voittavasta joukkueesta jäänyt mitään epäselvyyksiä. Maalivahtina toimi Anni Alanen.

Päivän toisessa ottelussa FC Siiliä vastaan tytöt olivat jo paljon valmiimpia. Tasainen kohtaaminen meni järjestävän seuran joukkueelle 2-0 (1-0). Sofia Hynynen esiintyi varsin edukseen keskikentällä ja johti joukkuetta esimerkin voimalla, taisteluilme levisi muihinkin joukkueenjäseniin. Maalivahtina Minttu Hartikainen.

Mukana pelaamassa: Aava Kauppinen, Aino Kähäri (c), Anni Alanen (mv), Jade Ylisipola, Lilja Pietikäinen, Maija Kauppinen, Maija Kivioja, Minttu Hartikainen(mv) , Peppi Grön, Sofia Hynynen(c), Venla Lång, Venla Pesonen, Vuokko Sirviö

Klubi-36 r.y. 

klubi36@klubi36.fi

Y-tunnus 1001431-8

Antinkatu 10, 74120 Iisalmi