Aluesarjan syyskierros käyntiin
Julkaistu: 31.07.2022 22.44

Aluesarjan syyskierros käyntiin

Tänään potkaistiin aluesarja käyntiin syyskierroksen osalta Iisalmessa Haukiniemen nurmella.

Vastaan meitä asettui kevätkierrokselta tuttu Fc Hertta Joensuusta. Kuten me niin Hertta on mukana myös syyskierroksella 2 joukkueella.

Klubi-36/vihreä avasi päivän Fc Hertta/2 vastaan, tytöt olivat heti aamutuimaan peli-intoa täynnä ja pistivät verkot heilumaan tiuhaan tahtiin. Peli päättyi vihreiden voittoon 10-0 Maisan pitäen maalin puhtaana. Maalinteossa onnistuivat; Aada x2, Annu, Iida L., Minttu x3, Saga x3.

Vihreiden toinen peli Fc Hertta/1 vastaan päättyi lukemiin 7-2, eli hienot voitot kummastakin pelistä. Tyttöjen taistelutahto oli tänään korkeuksissa ja treeneissä opitut asiat tapahtuivat tänään kentällä mallikkaasti. Maaliverkkoja toisessa pelissä heiluttelivat: Aada x2, Hillamari, Saga x3, Venny.

Myös valkea joukkue taisteli voitot kummastakin päivän pelistä. Tytöt eivät tänään antaneet missään periksi ja pelasivat erittäin tyylikkäästi. Fc Hertta/1 vastaan maaleja pääsivät tänään tekemään Viivi, Eevi, Martta pelin päättyen 3-1 lukemiin. Päivän toinen peli jatkui siitä mihin ensimmäisessä jäätiin, heti alusta asti tytöt näyttivät omalla peli-innolla joensuulaisille että tänään ei anneta missään periksi vaan taistellaan jokaisesta pallosta. Taistelu ja erittäin aktiivinen pelaaminen johti selkeisiin 8-0 lukemiin. Hertta ei juurikaan päässyt hyökkäämään meidän aktiivisen pelaamisen takia ja muutamat maalipaikat jotka tulivat hoiti Malla ne maalivahtina mallikkaasti. Maalintekijöinä toisessa pelissä: Pinja x3, Martta, Eevi, Vilma, Iida K., Siiri.

Aluesarja jatkuu Kiuruvedellä 7.8.

Seuran uusimmat